Prędkie sprawdzenie stanu technicznego auta

2016-04-10 21:18

Przeprowadzanie cyklicznych inspekcji auta jest niezmiernie ważne. Jeżeli postanawiasz dalszą podróż zawsze trzeba upewnić się, iż samochód gotowy jest do podróży. Nawet szybkie sprawdzenie stanu technicznego może przysłużyć się do zaoszczędzenia czasu, pieniędzy i zdrowia.

 

Pamiętaj o sprawdzeniu wszystkich płynów, nie tylko ich poziomu a też tego jak wyglądają. Wrażenia ogólne jak koloryt pomogą określić wiek i jakość płynu. Jeśli płyn jest zabrudzony będzie to podstawa do jego wymiany.

 

Piana lub mleczny wygląd może wskazywać na dostawanie się wody do motoru. Olej silnikowy powinien być tłusty, nie ziarnisty, jego zapach nie może naśladować spalenizny.

 

Zaparkuj samochód na równej powierzchni. Zaciągnij hamulec postojowy i wyjmij kluczyki ze stacyjki.

 

Sprawdzić pojazd pod spodem. Zwróć uwagę na wszelkie uszkodzenia i brakujące komponenty. Sprawdź oznaki przecieków jak mokre plamy czy kałuże.

 

Sprawdź poziom oleju w motorze. Uczynić to możesz za sprawą specjalnego bagnetu sięgającego do w środku bloku silnika. Pamiętaj, iż przed testem bagnet trzeba oczyścić. W razie potrzeby uzupełnij braki.

 

Sprawdź poziom płynu hamulcowego wykorzystując wskazania min/max w zbiorniku. Jeśli będzie trzeba go nieco dolać, musisz uwzględnić by użyć stosownego.

 

Sprawdź poziom płynu wspomagania układu kierowniczego.

 

Sprawdź pasy. Zwróć uwagę na pęknięcia albo wyraźne braki. W razie potrzeby powinno się je wymienić.

 

Sprawdź akumulator. Częstą przyczyną niedobrej pracy baterii jest korozja na zaciskach, którą można usunąć. Zweryfikuj, że oba podłączenia są mocne, nie powinieneś mieć możliwość nimi poruszać po podłączeniu. Jednakże zwróć uwagę, aby nie dokręcać ich zbyt mocno – nie złam zacisku.

 

Sprawdź chłodnicę. Zwróć uwagę na poziom płynu studzącego w pojemniku przelewowym. Jeśli będzie trzeba dolać chłodziwa upewnij się, iż zakupiony płyn jest zgodny z aktualnie użytkowanym.

 

Sprawdź opony. Stan ich bieżnika jak i ciśnienie – w razie potrzeby ważne będzie dopompowanie.

 

Sprawdź czy klakson, wycieraczki, wentylator i wszystkie inne funkcje funkcjonują porządnie.

 

Po tej kontroli będziesz przygotowany do podróży. Awaria może się przydarzyć zawsze jednakże w prawidłowo utrzymanym pojeździe zdarza się rzadziej, samochód będzie funkcjonował dłużej i lepiej.

Artykuł napisany przy współpracy z assistance Tarnowskie Góry